Från vår Facebooksida.
www.iboxen.se
Nu kan du enkelt låna verktyg av grannen, lämna nyckeln till hantverkaren eller överraska någon du gillar med en present. Vi har nämligen öppnat våra boxar för alla. Förutom att hämta det du...
Jätte bra idé
Alla skall ha en märkning med relief bokstäver och punktskrift.![]()
Kommunen borde därför kräva av sina entreprenörer att detta sker. Vilket borde vara en skälvklarhet. Kommunen borde också stöta på alla andra i branschen som finns och är aktiva i återvinningsbranschen i Malmö kommun.
Bara till att skriva på och dela![]()
malmo.flexite.com/malmo_fp/listview/3GLM/detailsView/33004
malmo.flexite.com
För full funktionalitet så måste Javascript slås på. Här finns instruktioner om hur man slår på Javascript i webbläsaren.
Funderar Du på att byta till säkerhetsdörr?
Genom avtal mellan Bostadsrätterna och Secor, erbjuds du som boende i en medlemsförening hela 15 procents rabatt på din beställning av Daloc säkerhetsdörrar inklusive installation av dörren.
Genom vårt avtal med Secor erbjuds ni som är medlemmar hos Bostadsrätterna, både som förening och enskild boende, hela 15 procents rabatt på er beställning av Daloc säkerhetsdörrar inklusive installation av dörren.![]()
Secor är Daloc-koncernens rikstäckande sälj- och installationskedja för dörrar i flerbostadshus. De har funnits i över 25 år och har installerat hundratusentals dörrar från Daloc vilket är en trygghet för er som kund. Daloc-koncernen har tillverkat och utvecklat dörrar sedan 1943 och är idag Skandinaviens ledande tillverkare av säkra dörrar.![]()
För mer information, utbud av dörrar och offertförfrågan.![]()
Välj mellan ett brett utbud av säkerhetsdörrar till ett förmånligt pris!![]()
www.secor.se/bostadsratterna/
Familjejuridisk hjälp när det behövs![]()
Livet är fullt av överraskningar, positiva som negativa. Olyckor sker och känslor förändras. Genom Bostadsrätternas medlemsförmån erbjuder Fenix Juridik hjälpen när den behövs som mest och dessutom med en förmånlig rabatt.
Alla går vi igenom olika stadier i livet, många av dem positiva och en del innebär en nystart i livet. Andra kan vara mycket omtumlande, känslosamma och svåra situationer. Regler och lagar kan ibland göra en svår situation ännu krångligare. I dessa situationer är det viktigt med bra och korrekt hjälp från kunniga personer.![]()
Av den anledningen har Bostadsrätterna valt att ingå ett samarbete med juristbyrån Fenix Juridik. Juristbyrån erbjuder alla boende i Bostadsrätternas medlemsföreningar 20 minuters kostnadsfri familjejuridisk rådgivning och 25 procents rabatt på samtliga juridiska tjänster därefter.![]()
Vid ett samtal med en av juristerna på Fenix Juridik analyserar juristen din situation och ger svar på vad som händer med dina tillgångar och relationer i de olika livssituationerna.![]()
Frågor du kan få hjälp med är: Vad gäller när jag ska bli sambo eller gifta mig? Vad händer med våra tillgångar om vi skiljer oss eller om någon i familjen går bort?![]()
![]()
Läs mer om Fenix Juridik och ta del av förmånen
www.fenixjuridik.se/bostadsratterna